Entomologické dny v roce 2011

Česká společnost entomologická uspořádala v roce 2011 opět tradiční setkání zájemců o entomologii spojené s průzkumem vybrané oblasti.

13. Entomologické dny se tentokrát uskutečnily v zajímavé a málo navštěvované oblasti Chomutovska a zúčastnilo se jich 59 členů i nečlenů ČSE. Celá akce byla organizačně zajištěna ve spolupráci s panem Pavlem Krásenským, vynikajícím fotografem, členem společnosti a místím znalcem přírody. Entomologické dny trvaly od pátku 27. května do neděle 29. května 2011, avšak tak jako v minulých letech, někteří kolegové přijeli již o několik dní dříve. Oficiální sraz byl v pátek 27. května v 17 hodin v kempu Piraňa, nedaleko hráze Nechranické přehrady a poblíž vesničky Vikletice, kde bylo zajištěno ubytování a stravování. Následovala registrace účastníků, ubytování, večeře a poté oficiální zahájení Entomologických dnů. Kolega Pavel Krásenský zajistil tradiční páteční přednášku s diapozitivy a účastníci ED si tak mohli prohlédnout obrázky plánovaných míst a dozvědět se zajímavé informace o místní fauně a floře. Dokonce bylo možné prohlédnout si vzorky vypreparovaného hmyzu, které Pavel v krabicích ochotně donesl a kolegům prezentoval. Počasí bylo ve dne poměrně příjemné a slunečné, ale noci byly ještě dosti chladné. Tentokrát byl objednán jen jeden autobus, do kterého se počet účastníků vešel.

V sobotu 28. května ráno jsme se tak přesunuli na PR Stroupeč, odpoledne jsme pak prozkoumali NPR Úhošť nedaleko od města Kadaň. Po večeři, přestože byla poměrně zima, někteří kolegové vyrazili na noční lovy, jiní strávili večer společensky, při odborných debatách.

30. května ráno jsme se autobusem přemístili k Chomutovu na krásnou lokalitu PP Bezručovo údolí, průzkumu byla vyčleněna celá neděle. Odpoledne byly Entomologické dny ukončeny a účastníci se rozjeli do svých domovů, popřípadě pokračovali dále v individuálních exkurzích.

Celkově lze říci, že se celá akce podařila, určitě po stránce společenské. Oproti jiným Entomologickým dnům v kempu nebyla restaurace, pouze stánek s nápoji, a tak bylo stravování vymyšleno formou grilování a následné konzumace v předem postaveném velkém stanu, což většina účastníků uvítala jako výrazné zpestření a zajímavou novinku.

Česká společnost entomologická tímto všem děkuje za účast a prosí entomology o poskytnutí svých dat, které pomohou chránit tuto krásnou oblast naší přírody. Data shromažduje pan Pavel Krásenský, všem účastníkům rozešleme předem připravenou tabulku, kam vypíší svá nálezová data a odešlou na e-mailovou adresu krasensky.pavel@volny.cz.

Závěrem děkujeme následujícím osobám, institucím a firmám, bez nichž bychom nebyli schopni akci zorganizovat a uspořádat: v prvé řadě patří velký dík kolegovi Pavlovi Krásenskému za vstřícný přístup, výběr lokalit a pomoc při organizaci Entomologických dnů; kolegovi Vladimíru Vrabcovi za organizační pomoc; panu Josefu Dankovi a jeho firmě Dankobus za spolehlivý rozvoz po lokalitách; vedoucímu kempu Piraňa panu Michalovi Fuchsovi a jeho kolektivu za příjemné ubytování, skvělé stravování a lidský přístup; firmě Quatro Design s.r.o. za nezištnou pomoc při výrobě tiskových materiálů a firmě Quatro Publishing s.r.o. za kvalitní zhotovení pamětních triček.

 

Přehled navštívených lokalit:

 • Vikletice a okolí Nechranické přehrady
 • Žatec a okolí – PR Stroupeč
 • Kadaň a okolí – NPR Úhošť
 • Chomutov a okolí – PP Bezručovo údolí

Abecední seznam účastníků Entomologických dnů 2011 (bez titulů a hodností):

BOBOT Ludvík, ČAGÁNEK Dan, ČAPEK Ladislav, ČERNÝ Miloš, ČERNÝ Zdeněk, DAMAŠKA Albert, DUNDA Andrej, DUNDA Radek, EZER Eduard, FRANK David, HARTL Jan, HEŘMAN Petr, HOLÝ Kamil, HOŠEK František, CHYBÍK Josef, JELÍNEK Josef, JELÍNKOVÁ Jaroslava, KABÁTEK Damián, KABÁTEK Matyáš, KABÁTEK Petr, KABÁTKOVÁ Johana, KAFKOVÁ Ilona, KAPLER Oldřich, KLINKOVÁ Jiřina, KLINKOVÁ Michaela, KOTOUN Václav, KOVAŘÍK Milan, KRÁSENSKÝ Pavel, KRÁSENSKÝ Pavel jun., LAPČÍK Libor, LUKÁŠ Milan, LUKÁŠOVÁ Alena, MAROUŠEK Matyáš, MARSCHNER Reiner, MAZÁNEK Aleš, MAZÁNEK Libor, MENCL Ladislav, MICHALEGA Miroslav, NAVRÁTIL Vladimír, PECINA Roman, PLECHÁČ Jiří, RŮŽIČKA Tomáš, RYJÁČEK Vít, RYŠAVÝ Jaroslav, ŘÍHA Jan, SAUER Roman, SAUEROVÁ Jindra, SCHNEIDER Jan, SCHÖN Karel, SITEK Jan, STANĚK Arnošt, ŠPRYŇAR Pavel, TRMAL Antonín, URBAN Stanislav, VACULA Dušan, VONIČKA Pavel, ZELENÝ Jiří, ZNAMENÁČEK Zdeněk, ZVARIČ Bohdan.

Seznam Entomologických dnů konaných v historii České společnosti entomologické (před rokem 1994 se pořádaly pod hlavičkou Československé společnosti entomologické):

 1. Nová Bystřice, 22.–26.6. 1994 (43 účastníků)
 2. Bílé Karpaty, Radějov, 5.–8.6. 1997 (60 účastníků)
 3. Bílé Karpaty, 26.–29.6. 1998 (50 účastníků)
 4. Bílé Karpaty, 10.–13.6. 1999 (45 účastníků)
 5. Bzenec a okolí, 31.5.–2.6. 2001 (45 účastníků)
 6. Karlštejn, Český kras, 30.5.–2.6. 2002 (54 účastníků)
 7. Příbramsko, Brdy, 27.5.–29.5. 2005 (56 účastníků)
 8. Znojemsko, Podyjí, 5.5.–8.5. 2006 (70 účastníků)
 9. Jizerské Hory, 15.6.–17.6. 2007 (28 účastníků)
 10. Soutok, Lanžhot-Pohansko, 9.5.–11.5. 2008 (97 účastníků)
 11. Jeseníky, 12.–14.6. 2009 (63 účastníků)
 12. Okolí Mohelna, 28.–30.5. 2010 (46 účastníků)
 13. Chomutovsko, 27.–29.5. 2011 (59 účastníků)

Jan Schneider

 

1. Nezbytná agenda při příjezdu účastníků (foto Josef Jelínek).

2. Poutavou přednášku o místním kraji připravil na první večer Pavel Krásenský (foto Jan Schneider).

 

 

3. Krásnou lokalitou se ukázala být PR Stroupeč (foto Jan Schneider).

 

 

4. Společné foto účastníků Entomologických dnů 2011 (foto Stanislav Urban).

 

5. Sběr střevlíkovitých brouků v PP Bezručovo údolí u řeky Chomutovky. V popředí Libor Lapčík a Pavel Moravec (foto Jan Schneider).

 

 

6. Nejmladší účastník ED 2011, dvouletý Matyáš Kabátek, po nálezu krasce Cylindromorphus bohemicus Obenberger, 1933 spokojeně usnul na zádech svého otce Petra (foto Josef Jelínek).

 

 

7. Motýl bělásek ovocný – Aporia crataegi (Linnaeus, 1758) byl k vidění na stepních lokalitách NPR Úhošť (foto Josef Jelínek).

Přesunout se na začátek